Activity Schedule

Wednesday, October 12

Main Site
12pmGate OpensElchenburg
12pm Arena Opens Equestrain Arena

Thursday, October 13

Armored Combat
1pm - 2pm2 Sword TourneyArmored Field
2pm - 3pmPole Arm TourneyArmored Field
3pm - 4pmGreat Sword TourneyArmored Field
3pm - 5pmAll Missile TourneySiege Field
4pm - 5pmSpear TourneyArmored Field
Rapier Combat
10am - 12pmRapier Melee PracticeRapier Field
1pm - 3pmWoods Battle PracticeWoods
4pm - 6pmEarly Bird TourneyRapier Field
Arts & Science
10am - 4pmBorn at War SignupsArtist's Village
10am - 12pmDance Band PracticeCastle/Courtyard
Archery & Thrown Weapons
9am - 4pmArchery Range OpenArchery Range
9am - 4pmThrown Range OpenThrown Range
10am - 12pm Royal Rounds/War Points ShootArchery Range
11am - 12pmChildren's ThrowThrown Range
2pm - 4pmWar Points ShootArchery Range
Equestrian
9am - 8pm Equestrian Arena OpenEquestrain Arena
Siege Weapons
3pm - 5pmAll Missile TourneySiege Field
Special Events & Sponsored Activities
8pm - 9pmWelcome SocialCastle/Courtyard
9pm - 10pmMini-HoflaHouse Barra Camp

Friday, October 14

Main Site
8am - 10pmGate OpenElchenburg
9am - 4pmHerald's Point OpenVingolf
9am - 4pmNewcomers Point OpenVingolf
9am - 4pmInformation Point OpenVingolf
Armored Combat
11am - 12pmNovice TourneyArmored Field
12pm - 1pmSquire TourneyArmored Field
1pm - 2pmKnights TourneyArmored Field
2pm - 3pmWoods BattleWoods
3pm - 4pm3x3 TourneyArmored Field
7pm - 9pmTorchlight TourneyMerchant's Square
Rapier Combat
10am - 12pmCompleat Fencer TourneyRapier Field
12pm - 2pmCharity TourneyRapier Field
2pm - 4pmBouquet TourneyMerchant's Square
4pm - 6pmWoods BattleWoods
Arts & Science
10am - 12pm Dance Band Practice Castle/Courtyard
10am - 4pmBorn at War SignupsArtist's Village
10am - 4pm Comp: Made of FireArtist's Village
1pm - 3pmComp: Bard of the PeopleArtist's Village
3pm - 4pmComp: Bardic Madness by
the Sea Challenge
Artist's Village
4pm-5pm Whose Line Doth it be
Anyway SHOW!
Performing Arts
9pm - 10pmBardic SmackdownMerchant's Square
Archery & Thrown Weapons
8am - 4pmArchery Range OpenArchery Range
8am - 9amWake Up ChallengeArchery Range
9am - 4pmThrown Range OpenThrown Range
9am - 10am InspectionsArchery Range
10am - 11pm War Points ShootArchery Range
11am - 12pm Royal Rounds ShootArchery Range
11am - 12pm Children's ThrowThrown Range
12pm - 12pm Youth ArcheryArchery Range
3pm - 4pm Children's ThrowThrown Range
8pm - 10pm Night ShootArchery Range
8pm - 10pm Night ThrowThrown Range
Equestrian
8am - 6pmEquestrian Arena OpenEquestrain Arena
9am - 10amChivalry 101Equestrain Arena
10am - 11am Authorizations Equestrain Arena
11am - 12pm Mounted DrillEquestrain Arena
1pm - 2pmMounted Joust ClassEquestrain Arena
2pm - 4pm Challenge of the WingsEquestrain Arena
5pm - 6pm Crested Combat ClassEquestrain Arena
6pm - 7pm Crested Combat Tournament Equestrain Arena
Siege Weapons
12pm - 1pmSiege 101Siege Field
1pm - 2pmAuthorizationSiege Field
4pm - 5pmTrebuchet BocceSiege Field
Youth Activities
10am - 11amBean Bags/Beaded NecklacesYouth Activities
11am - 12pmPainted Butterflies/HeraldryYouth Activities
1pm - 3pmMedieval GamesYouth Activities
Special Events & Sponsored Activities
7pm - 9pmChildren's BallCastle/Courtyard
8pm - 9pmSapor SecuiHouse Barra Camp
9pm - 11pmPirate BallCastle/Courtyard
9pm - 10pmi’Firenzi Naughty Show**Vingolf
9pm - 11pmMug Your GateSite Wide

Saturday, October 15

Main Site
8am - 2pmGate OpenElchenburg
10am - 4pmHerald's Point OpenVingolf
10am - 4pmNewcomers Point OpenVingolf
10am - 4pmInformation Point OpenVingolf
Armored Combat
11am - 12pmField BattleArmored Field
12pm - 2pmAllied Champions BattleArmored Field
2pm - 4pmMountain Pass BattleArmored Field
Rapier Combat
11am - 1pmTurnip Farmer MeleesRapier Field
1pm - 3pmBlacksword TourneyRapier Field
3pm - 4pmDon Raphael’s TourneyRapier Field
Arts & Science
10am - 4pm Comp: Born at WarArtist's Village
10am - 4pmComp: Period Science FairArtist's Village
10am - 4pmComp: Mind over MatterArtist's Village
10am - 4pmComp: Who Are You?Artist's Village
10am - 4pmComp: Mares and StallionsArtist's Village
10am - 4pmComp: Heroes and HeroinesArtist's Village
1pm - 2pmComp: Atlantian Garb ChallengeCastle/Courtyard
2pm - 3pmMusical Instrument Petting ZooCastle/Courtyard
3pm - 4pmIron Commedia PerformanceCastle/Courtyard
8pm - 11pmSpectacular! Spectacular!
Soirée Spectacle
Vingolf
Archery & Thrown Weapons
8am - 9amWake Up ChallengeArchery Range
10am - 4pmArchery Range OpenArchery Range
10am - 4pmThrown Range OpenThrown Range
10am - 12pmWar Points ShootArchery Range
12pm - 1pmRoyal Rounds ShootArchery Range
1pm - 2pmYouth ArcheryArchery Range
Equestrian
8am - 4pm Arena Open Equestrain Arena
9am - 10am Royal Meet & Greet/
Carousel
Main Field
11:30am - 12pmGallery of HelmsEquestrain Arena
12:30pm - 2pmMounted JoustEquestrain Arena
2:pm - 4pm Von's Challenge Part 1  
Youth Combat
10am - 11amInspectionsMerchant's Square
1pm - 2pmYouth Divisional TourneysMerchant's Square
2pm - 3pmYouth Field BattleMerchant's Square
Youth Activities
10am - 11amPainting Trick or Treat BagsYouth Activities
10am - 11amPages Class: Embroidered
Animals
Youth Activities
11am - 12pmDragon Bags/Dragon ShootYouth Activities
1pm - 2pmHorse racesYouth Activities
1pm - 2pmPages Class: Painting with DirtYouth Activities
2pm - 3pmTrick or TreatYouth Activities
Special Events & Sponsored Activities
9am - 10amHeraldic Procession & CeremoniesMain Field
3pm - 4pmBrewer’s ConferenceHouse Barra Camp
4pm - 5pmAtlantian Royal CourtCastle/Courtyard
8pm - 9pmViking Ship BurningPond
8pm - 10pmHoflaRaven's Cove Camp
8pm - 11pmMug Your GateSite Wide

Sunday, October 16

Main Site
9am - 12pm Arena Open Equestrain Arena
10am- 12pm Von's Challenge Part 2 Equestrain Arena
12pm Site ClosesElchenburg
**Attendees under 18 years of age must get special permission from I’Firenzi to attend and be accompanied by a parent.

Class Schedule

Thursday, October 13
10am-11amSCA Garb on a DimeClass 1
10am-11amBasics of design and style of
16th century Landsknecht garb
Class 3
10am-12pmAtlantian Target Archery
Marshall 101
Archery Range
1pm-2:30pmAgriculture RoundtableClass 4
1pm-3pmThumb Ring Archery InstructionArchery Range
2:30-3:30pmFree- form Celtic KnotworkClass 4
Friday, October 14
9am-10:30amBeginner Gresley DancesClass 2
9:30-10:30amTwisted RopeClass 3
9:30-11:30amNo Sew GarbClass 5
10am-12pmCourt HeraldyClass 4
10:30am-12pmIntermediate Gresley DancesClass 2
11am-12pmMiddle Eastern dance class
Intro to Tribal Odyssey
Class 2
11am-12pmAstronomical Universe of the
Middle Ages
Class 3
11am-12pmRunning Children's ActivitiesClass 6
11am-12pmHow hard is your cheese?Cooking Solar
12pm-1pmImprovisation Skills ClassPerforming Arts
1pm-2pmAtesh Teaches Tribal
Improv Combinations
Class 1
1pm-2pmHeraldry: Function and DesignClass 4
1pm-2pmEventing with your kidsClass 6
1pm-2pmThumb Ring Archery InstructionArchery Range
1pm-2:30pm15th Century Italian DancesClass 2
1pm-3pmWire Wrap Jewelry ClassClass 5
1pm-3pmBard of the People CompetitionPerforming Arts
1:30-2:30pmCooking on and In EmbersCooking Solar
2pm-3pmBlackwork 101Class 6
2pm-4pmAcclimating to ArabicClass 1
2:30-3:30pmVoice Heraldry Made Easy:
Court to List
Class 4
2:30pm-4pmIntermediate English Country DancesClass 2
3pm-4pmA Celestial Soap OperaClass 3
3pm-4pmIllumination: Modern Materials and
Techniques
Class 4
3pm-4pmBlackwork DesignClass 6
3pm-4pmHOT BUTTERED RUM-
and other Mulled Drinks
Cooking Solar
3pm-4pmBardic Madness by the Sea
Challenge
Performing Arts
Saturday, October 15
10am-12pmBeginning CalligraphyClass 3
10am-12pmSmall Backpack Basket Class 5
10am-12pmCounted Thread Embroidery
Techniques Workshop
Class 6
10am-12pmAtlantian Target Archery
Marshall 101
Archery Range
10:30am-12pmLeather ToolingClass 1
10:30-12pmResearching Anglo-Saxon and
other Pre-1000 Recipes
Cooking Solar
11am-12pmFree Form Celtic KnotworkClass 4
11am-12pmIntro to Commedia dell' ArtePerforming Arts
12pm-4pmIron CommediaPerforming Arts
1pm-2pmIntroduction to Period C&I
Materials
Class 3
1pm-2pmCourtesansClass 4
1pm-2pmMake and Take Drawn Thread
Handkerchief
Class 6
1pm-2pmGerman Desserts: Translation
and redaction from Rumpolt
Cooking Solar
1pm-4pmSmall Backpack BasketClass 5
2pm-4pmMusical Instrument Petting ZooCastle / Courtyard
2pm-4pmDarn IT!Class 6
2:30-3:30pmIllumination: Modern Materials
and Techniques
Class 3

Solar Schedule

Thursday, October 13
9am-4pmCookingTent 1
9am-4pmBrewingTent 2
9am-4pmMusicTent 5
1pm-4pmLaceTent 3
1pm-4pmWeaving/SpinningTent 4
Friday, October 14
9am-4pmCookingTent 1
9am-4pmBrewingTent 2
9am-4pmIlluminationTent 3
9am-12pmWeaving/FiberTent 4
9am-4pmMusicTent 5
1pm-4pmLaceTent 4
Saturday, October 15
9am-4pmCookingTent 1
9am-4pmBrewingTent 2
9am-4pmIlluminationTent 3
9am-4pmLeatherTent 4
9am-4pmMusicTent 5

Please note that schedule items are subject to change as the event draws near.

Synchronize Your Gadgets

Don't forget that you can set alarms on various mobile devices to give yourself a reminder of the parts of the event that you're most interested in!